RNCF2512DTE1R10
Mfr.Part #
RNCF2512DTE1R10
Description
RES 1.1 OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.1Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Series :
RNCF
Datasheets
RNCF2512DTE1R10
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.1Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C