RNCF2512DTE1K87
Mfr.Part #
RNCF2512DTE1K87
Description
RES 1.87K OHM 0.5% 3/4W 2512
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1.87kOhm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512DTE1K87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.87kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C