RNCF2512DTE196R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTE196R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 196 OHM 0.5% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
196Ohm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
PRECISION
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Series :
RNCF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm