RNCF2512DTE180K
Mfr.Part #
RNCF2512DTE180K
Description
RES 180K OHM 0.5% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
180kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Datasheets
RNCF2512DTE180K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 180kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C