RNCF2512DTE17K4
Mfr.Part #
RNCF2512DTE17K4
Description
RES 17.4K OHM 0.5% 1/2W 2512
Resistance :
17.4kOhm
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
500mW
12 Weeks
Working Voltage :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2512DTE17K4
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 17.4kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C