RNCF2512DTE12R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTE12R1
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.1 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
12.1Ohm
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DTE12R1
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 12.1Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C