RNCF2512DTE12K1
Mfr.Part #
RNCF2512DTE12K1
Description
RES 12.1K OHM 0.5% 1/2W 2512
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
12.1kOhm
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
150V
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2512DTE12K1
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 12.1kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C