RNCF2512DTE110K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTE110K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 110K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
500mW
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
110kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
150V