RNCF2512DTC8K25
Mfr.Part #
RNCF2512DTC8K25
Description
RES 8.25K OHM 0.5% 1/2W 2512
Resistance :
8.25kOhm
Thin Film
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNCF2512DTC8K25
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.25kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C