RNCF2512DTC820R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC820R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 820 OHM 0.5% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
820ohm
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Datasheets
RNCF2512DTC820R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 820Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C