RNCF2512DTC6K80
Mfr.Part #
RNCF2512DTC6K80
Description
RES 6.8K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
6.8kOhm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Datasheets
RNCF2512DTC6K80
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C