RNCF2512DTC5R62
Mfr.Part #
RNCF2512DTC5R62
Description
RES 5.62 OHM 0.5% 1W 2512
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
1W
Resistance :
5.62Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2512DTC5R62
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.62Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C