RNCF2512DTC4R02
Mfr.Part #
RNCF2512DTC4R02
Description
RES 4.02 OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
4.02Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512DTC4R02
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.02Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C