RNCF2512DTC4K87
Mfr.Part #
RNCF2512DTC4K87
Description
RES 4.87K OHM 0.5% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Thin Film
Working Voltage :
150V
Resistance :
4.87kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2512DTC4K87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.87kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C