RNCF2512DTC4K75
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC4K75
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.75K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
500mW
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
RNCF
Resistance :
4.75kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2512DTC4K75
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.75kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C