RNCF2512DTC44K2
Mfr.Part #
RNCF2512DTC44K2
Description
RES 44.2K OHM 0.5% 1/2W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
44.2kOhm
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512DTC44K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 44.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C