RNCF2512DTC432K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC432K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 432K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
432kOhm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512DTC432K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 432kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C