RNCF2512DTC42R2
Mfr.Part #
RNCF2512DTC42R2
Description
RES 42.2 OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
42.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2512DTC42R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 42.2Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C