RNCF2512DTC402K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC402K
Description
RES 402K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Resistance :
402kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512DTC402K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 402kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C