RNCF2512DTC300K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC300K
Description
RES 300K OHM 0.5% 1/2W 2512
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
300kOhm
yes
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DTC300K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 300kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C