RNCF2512DTC2R87
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2R87
Description
RES 2.87 OHM 0.5% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
2.87Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2512DTC2R87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.87Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C