RNCF2512DTC2R80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2R80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.8 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Resistance :
2.8Ohm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RNCF
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
1W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W