RNCF2512DTC2M70
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2M70
Description
RES 2.7M OHM 0.5% 1/2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
2.7MOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNCF2512DTC2M70
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.7MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C