RNCF2512DTC2M67
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2M67
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.67M OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Working Voltage :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
2.67mOhm
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Series :
RNCF
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNCF2512DTC2M67
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.67MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C