RNCF2512DTC2M61
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2M61
Description
RES 2.61M OHM 0.5% 1/2W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
150V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
2.61mOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
PRECISION
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2512DTC2M61
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.61MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C