RNCF2512DTC2M40
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2M40
Description
RES 2.4M OHM 0.5% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
2.4MOhm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
150V
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512DTC2M40
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.4MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C