RNCF2512DTC2M37
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2M37
Description
RES 2.37M OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Resistance :
2.37MOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
12 Weeks
Additional Feature :
PRECISION
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNCF2512DTC2M37
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.37MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C