RNCF2512DTC2K67
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2K67
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.67K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
150V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Resistance :
2.67kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Series :
RNCF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2512DTC2K67
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.67kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C