RNCF2512DTC2K55
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2K55
Description
RES 2.55K OHM 0.5% 1/2W 2512
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
2.55kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
150V
Datasheets
RNCF2512DTC2K55
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.55kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C