RNCF2512DTC2K21
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2K21
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.21K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Series :
RNCF
Resistance :
2.21kOhm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2512DTC2K21
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.21kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C