RNCF2512DTC2K15
Mfr.Part #
RNCF2512DTC2K15
Description
RES 2.15K OHM 0.5% 1/2W 2512
Resistance :
2.15kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2512DTC2K15
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.15kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C