RNCF2512DTC294R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC294R
Description
RES 294 OHM 0.5% 3/4W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Resistance :
294Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2512DTC294R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 294Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C