RNCF2512DTC28R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC28R7
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 28.7 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
28.7Ohm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Series :
RNCF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512DTC28R7
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 28.7Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C