RNCF2512DTC27R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC27R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 27 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Series :
RNCF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
27Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCF2512DTC27R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 27Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C