RNCF2512DTC267R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC267R
Description
RES 267 OHM 0.5% 3/4W 2512
Resistance :
267Ohm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2512DTC267R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 267Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C