RNCF2512DTC24R0
Mfr.Part #
RNCF2512DTC24R0
Description
RES 24 OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
PRECISION
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±0.5%
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
24Ohm
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RNCF2512DTC24R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 24Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C