RNCF2512DTC249R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC249R
Description
RES 249 OHM 0.5% 3/4W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
2512 (6432 Metric)
Additional Feature :
PRECISION
Power Rating :
500mW
Resistance :
249Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2512DTC249R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 249Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C