RNCF2512DTC249K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC249K
Description
RES 249K OHM 0.5% 1/2W 2512
12 Weeks
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
249kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
150V
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DTC249K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 249kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C