RNCF2512DTC243R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC243R
Description
RES 243 OHM 0.5% 3/4W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
243Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Datasheets
RNCF2512DTC243R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 243Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C