RNCF2512DTC237K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC237K
Description
RES 237K OHM 0.5% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
237kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
yes
Working Voltage :
150V
Power Rating :
500mW
Datasheets
RNCF2512DTC237K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 237kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C