RNCF2512DTC210R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC210R
Description
RES 210 OHM 0.5% 3/4W 2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Resistance :
210Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RNCF2512DTC210R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RNCF Series, Thin Film, 210Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C