RNCF2512DTC210K
Mfr.Part #
RNCF2512DTC210K
Description
RES 210K OHM 0.5% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Resistance :
210kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
EAR99
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
Datasheets
RNCF2512DTC210K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 210kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C