RNCF2512DTC20R0
Mfr.Part #
RNCF2512DTC20R0
Description
RES 20 OHM 0.5% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
20Ohm
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512DTC20R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 20Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C