RNCF2512DTC20K5
Mfr.Part #
RNCF2512DTC20K5
Description
RES 20.5K OHM 0.5% 1/2W 2512
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
20.5kOhm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.5%
Additional Feature :
PRECISION
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512DTC20K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 20.5kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C