RNCF2512DTC20K0
Mfr.Part #
RNCF2512DTC20K0
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/2W 2512
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
20kohm
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512DTC20K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 20kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C