RNCF2512DTC200R
Mfr.Part #
RNCF2512DTC200R
Description
RES 200 OHM 0.5% 3/4W 2512
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
200Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2512DTC200R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 200Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C