RNCF2512DTC1R33
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1R33
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.33 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
1.33Ohm
Power (Watts) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RNCF
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
PRECISION
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%