RNCF2512DTC1R18
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1R18
Description
RES 1.18 OHM 0.5% 1W 2512
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
1.18Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
1W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RNCF
Datasheets
RNCF2512DTC1R18
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.18Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C