RNCF2512DTC1K91
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1K91
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.91K OHM 0.5% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Series :
RNCF
Resistance :
1.91kOhm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
PRECISION
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2512DTC1K91
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.91kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C