RNCF2512DTC1K60
Mfr.Part #
RNCF2512DTC1K60
Description
RES 1.6K OHM 0.5% 3/4W 2512
Power Rating :
500mW
Resistance :
1.6kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512DTC1K60
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.6kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C